Sarajevogas podržava sinergiju akademije i industrije u procesu energetske tranzicije
Dr Adnan Đugum, izvršni direktor za tehničke poslove Sarajevogasa, učestvovao je na panelu Sarajevskog energetskog foruma, u društvu Nikole Rovčanina, direktora Elektroprivrede Crne Gore, prof. dr Sanjina Gutića s PMFa u Sarajevu, dr Anesa Kazagića iz Elektroprivrede BiH i Damira Džebe, delegatom Doma naroda Parlamenta FBiH. Okupljeni su govorili o akciji za prelazak na zeleni hidrogen i biomasu.
Adnan Đugum naglasio je kako su fizikalne karakteristike hidrogena drugačije od prirodnog gasa. Primjerice, jedan kubik prirodnog gasa ima istu masu kao osam kubika hidrogena. Jasno je da je prirodni gas gorivo koje može se može zapaliti ili eksplodirati, ali primjenom znanja i tehnologije došli smo do faze u kojoj je njegovo korištenje izuzetno sigurno. Kao primjer toga možemo istaći da u protekle dvije godine nismo imali ni jednu eksploziju ili zapaljenje uzrokovano korištenjem prirodnog gasa u Kantonu Sarajevo. Treba istaći da smo isporučili oko 70% od ukupne količine uvezenog gasa u Bosni i Hercegovini, što govori u prilog značajnom korištenju ovog energenta u Kantonu Sarajevo.
Važno je napomenuti da isporučena količina prirodnog gasa godišnje uzrokuje emisiju od nekih 250.000 tona CO2. Na temelju ove računice, odlučili smo udružiti snage i okupiti stručnjake iz Sarajevogasa, Mašinskog fakulteta u Sarajevu i Centra za napredne tehnologije koji će raditi na izgradnji postrojenja za proizvodnju zelenog hidrogena dobivenog iz solarnog elektrana postavljenih na krovu Mašinskog fakulteta u Sarajevu, te ga miješati sa prirodnim gasom u omjeru do 20%, i na taj način značajno smanjiti emisije štetnih materija u atmosferu kotlovnice Mašinskog fakulteta. Ovaj projekt je u suštini zajednički projekt koji će ostvariti nešto što generalno nedostaje u Bosni i Hercegovini a to je sinergija između industrije i akademije koja nam je neophodna, istakao je Đugum
Panelisti su se dotakli teme zelenog hidrogena iz svojih stručnih područja, budući da je to važan element strategije EU-a za smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima. Trenutno udio zelenog hidrogena iznosi tek par promila njegove ukupne proizvodnje u svijetu. Prema planu Europske unije, udio zelenog hidrogena trebao bi do 2030. godine činiti polovinu potrošnje. Za potpuni prelaz na zeleni hidrogen bit će potrebno vrijeme i ulaganje finansijskih sredstava u razvoj tehnologija.
Dr Adnan Đugum tokom svog izlaganja istakao je da bogate zemlje ulažu značajna sredstva u istraživanje primjene novih tehnologija, dok Bosna i Hercegovina nije u poziciji provoditi istraživanja kao što to rade mnogo razvijenije i bogatije zemlje.
Nikada ne smijemo zaboraviti da bogate zemlje svoj razvoj duguju upotrebi jeftine fosilne energije koju su koristile zadnjih 200 godina. Stoga se s pravom možemo nadati da će nam razvijeni svijet pomoći u korištenju ovih novih tehnologija koje nisu jeftine, posebno na početku. Vremenom će se cijene novih tehnologija svakako smanjiti i postati prihvatljivije i našem tržištu, podcrtao je Đugum